AJKS er helt i top i forhold til medlemmernes jobsøgning

/files/assets/news/damian-zaleski-843-ajks.jpg

Benchmarking af lediges jobsøgning viser, at dagpengemodtagere i AJKS er flittigst til at søge job​

Foto: Damien Zaleski

Benchmarkingen af jobsøgningen blandt dagpengemodtagere og kontanthjælpsmodtagere er opdateret med tal for februar 2019.

Den viser, at medlemmer på dagpenge i AJKS relativt set søger flest job hver uge.

Ca. 94 % af de arbejdsløse medlemmer i AJKS har i gennemsnit 1,5 eller flere jobsøgninger hver uge. Det betyder, at de dagpengeberettigede medlemmer i AJKS har en højere jobsøgningsfrekvens end alle andre a-kasser.

Alle dagpengemodtageres jobsøgning er blevet inddelt i tre smileykategorier:

  • Grøn smiley: 1,5 jobsøgninger eller flere i gennemsnit om uge

  • Lysegrøn smiley: Færre end 1,5 jobsøgninger om ugen

  • Rød smiley: Ingen registreret jobsøgning

A-kasseA-kasse (forkortelse)GrønLysegrønRød
3FA3F-A86,4%10,2%3,4%
A-kassen for Journalistik, Kommunikation & SprogAJKS93,6%5,7%0,7%
A-kassen LHLH-A92,2%7,0%0,8%
Akademikernes a-kasseAKA86,3%12,5%1,2%
ASEASE89,4%8,4%2,2%
BUPL-ABUPL-A89,2%9,6%1,2%
Byggefagenes A-kasseBFA81,9%15,2%2,9%
CA a-kasseCA79,8%19,9%0,3%
DANADANA84,5%12,9%2,6%
Det Faglige HusDFH-A92,8%5,8%1,4%
Din Sundhedsfaglige A-kasseDSA83,7%15,4%0,9%
El-fagets A-kasseEl-faget70,6%22,1%7,3%
FOA - Fag og Arbejdes A-kasseFOA-A80,5%17,1%2,4%
Frie Funktionærers a-kasseFrie91,2%6,9%1,9%
FTF-AFTFa83,6%13,1%3,3%
Fødevareforbundet NNFs A-kasseNNF-A83,1%14,7%2,2%
HK/Danmarks A-kasseHK-A85,8%12,4%1,8%
Kristelig A-KasseKRIFA82,9%14,4%2,7%
Lærernes a-kasseLaka80,1%17,0%2,9%
Magistrenes A-KasseMA88,4%10,1%1,5%
Metalarbejdernes A-kasseMetal-A83,9%13,3%2,8%
Min A-kasseMiA89,9%8,0%2,1%
Socialpædagogernes A-kasseSL-A84,0%13,9%2,1%
Teknikernes A-KasseTAK87,7%10,6%1,7%

Styrelsen viser dagpengemodtageres jobsøgning på tværs af a-kasser. Benchmarkingen gør det muligt at følge jobsøgningen blandt dagpengemodtagere og understøtter a-kassernes rådighedsarbejde. Alle dagpengemodtageres jobsøgning inddeles i tre smileykategorier.

Formålet med benchmarkingen er at følge op på søgeadfærden blandt dagpengemodtagere. Du kan læse mere om benchmarking af dagpengemodtagernes registrerede jobsøgning i metodebeskrivelsen.

FAKTA: Som ledig skal man være aktivt jobsøgende for at have ret til dagpenge. Derudover skal man løbende registrere sin jobsøgning samt uploade et antal ansøgninger i den såkaldte ”Joblog”. A-kasserne fastsætter krav til de lediges jobsøgning og følger op på, om de ledige søger job og joblogger, som de skal.