Med en uddannelse inden for kommunikation, sprog og marketing er der mange forskellige karriereveje, og det kan være svært at navigere i de mange muligheder, brancher, arbejdsopgaver og stillingsbetegnelser, du står overfor.
Det vil Kommunikation og Sprog, KairoS og AJKS gerne hjælpe dig med.
Denne eftermiddag bliver du først præsenteret for tre konkrete profiler, der kendetegner nyuddannede kommunikationskandidater. En SoMe-manager i et bureau, den marketingfaglige i en lille privat virksomhed og den kommunikationsansvarlige i en kommune. Du bliver blandt andet klogere på:
· hvordan deres arbejdsuge kan se ud
· hvilke arbejdsopgaver de løser
· hvilken værdi de skaber
· og hvordan de bruger deres uddannelse til at løse opgaverne i jobbet.
I helikopterniveau gør vi dig herefter klogere på bredden i de muligheder, der findes for kommunikationsuddannede mere generelt
Til sidst vil vi også berøre den tvivl, mange sidder med, i forhold til hvad fremtiden mon bringer, hvad man kan, og hvor man mon ender. Derfor har vi har inviteret Katrine Bitsch Kristoffersen, der er Content Creator hos Stof 2000. Kathrine er nyuddannet og vil fortælle om sin vej ud på arbejdsmarkedet.
Vi byder selvfølgelig på en sandwich og lidt at drikke undervejs.
Udover Katrine Bitsch Kristoffersen kan du opleve karrierekonsulent ved KS, Marianne Greve samt karrierevejleder, Rasmus Hengstenberg fra AJKS og vi lover, at du både bliver meget klogere på dine fremtidsmuligheder og mere klar til at arbejde med kommunikation på det pulserende arbejdsmarked.
Arrangementet åbent for alle uden betaling, så tage endelig en studiekammerat med under armen.